niedziela, 18 listopada 2012

Programowanie w Qt4: drukowanie tabel

Obecnie na "tapecie" mam problem generowania Kart Ewidencji Zabytków Archeologicznych (w skrócie KEZA), która jest formą archiwizowania informacji pochodzących z badań archeologicznych. Jej koncepcja wiąże się z początkami programu Archeologicznego Zdjęcia Polski, którego celem jest inwentaryzacja śladów osadnictwa w celu zapewnienia im ochrony konserwatorskiej. Jej wzór zmieniał się z biegiem lat, przy czym najważniejszym założeniem było to, by wszystkie informacje mieściły się na jednej kartce A4, co miało uzasadnienie w czasach "analogowych" metod archwizowania danych (to znaczy polegających na maszynowym wypełnianiu kart i wkładaniu do teczek czy segregatorów). Ponieważ do sprawozdania z badań archeologicznych muszą zawsze być dostarczone wydrukowane karty KEZA, to oczywiste jest, że QAZP2 musi także udostępniać taką funkcjonalność.
W najprostszej postaci wszystko czego potrzebujemy do drukowania przy pomocy Qt4 to dwie klasy: QPainter oraz QPrinter. Przykład ich zastosowania może wyglądać następująco:
drukarka = QPrinter()
drukarka.setOutputFormat(QPrinter.PdfFormat) # rodzaj drukarki
drukarka.setOutputFileName("nowy_plik.pdf")
painter = QPainter()
painter.begin(drukarka)
painter.drawText(10, 10, 'Test') # wydrukowanie tekstu
drukarka.newPage() # wysuniecie pierwszej strony
painter.drawText(10, 10, 'Test 2') # tekst na drugiej stronie
painter.end()

W w takiej formie drukowanie nie wiąże się z żadną filozofią: klasa QPrinter reprezentuje uniwersalny interfejs urządzenia, który umożliwia drukowanie do pliku PDF, na kartkach papieru i inne. Z kolei QPainter wykorzystując ten kanał wspomaga programistę w pisaniu na "urządzeniu" tekstu, rysowaniu figur geometrycznych albo drukowaniu obrazków.
Ponieważ karta KEZA to faktycznie tabela, to powższy kod byłby znacząco bardziej skomplikowany i zwiększający prawodopodobnieństwo wystąpienia błędów. Aby procedura drukowania była trochę bardziej abstrakcyjna, to QAZP2 zamiast klasy QPainter została wykorzystana inna - QTextDocument, która jak sama nazwa wskazuje jest używana do reprezentowania dokumentów. Te mogą być tworzone przez użytkownika, który wpisuje zdania w polu tekstowym, albo automatycznie przy pomocy klasy QTextCursor, która służy do określania miejsca, w którym bieżący dokument jest edytowany i wstawiania do niego różnych obiektów - ciągów znaków, tabel, obrazków, których kształ można określać za pomocą znaczników HTML. Gdy dokument jest już gotowy wystarczy wywołać funkcję print_(drukarka) klasy QTextDocument do wysłania go na urządzenie wskazane w parametrze drukarka. W tej metodzie zawartość dokumentu jest tłumaczona na ciąg poleceń takich jak w przykładzie powyżej.
To podejście w odróżnieniu od "niskopoziomowego" ma tą zaletę, że pozwala się skupić na zawartości dokumentu i jego wyglądzie. To w jaki sposób zostanie ona przełożona na papier albo plik PDF pozostaje w gestii klasy QTextDocument. Jak zostało ono wykorzystane w przypadku generowania karty KEZA opiszę następnym razem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz